Archív

Výtvarné umenie

Giuseppe Chiari

Giuseppe Chiari: autorská výstava

16. Máj - 30. Jún 2019
Čas: Od 19:00 do 20:00
Miesto: Považská galéria umenia
Adresa: Štefánikova 2 , 01001 Žilina
Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút
V spolupráci: Považská galéria umenia

Giuseppe Chiari bol významný taliansky skladateľ, performer a konceptuálny umelec, úzko spojený s Gruppo 70, medzinárodným hnutím Fluxus a tvorbou mnohých intelektuálov ako bol John Cage. Jeho umelecké počiny ovplyvnené minimalizmom významne poznačili výtvarnú a hudobnú scénu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. 

Výstava približuje jeho dielo z pohľadu súčasnosti prostredníctvom hudobných objektov, fotografií a nástenných diel, vrátane úžasných farebných partitúr. Zároveň zviditeľňuje to, čo predchádzalo určitému druhu konceptuálneho umenia. Vystavené diela sa živo prihovárajú publiku prostredníctvom farieb a zvukov s odkazom na súčasnú, klasickú a jazzovú hudbu. Chiari dokázal obdivuhodne pristupovať k hudbe ako k maľbe, meniť hudobné predmety a prvky na výtvarné diela a naopak. Hudobné nástroje, partitúry, či koncertné plagáty zostávajú tým, čím sú a zároveň sa stávajú umeleckým artefaktom. Melódia splýva s maľbou. Chiari odstránil hranice medzi zvukom, slovom a farbou a tak vytvoril vizuálnu hudbu, ktorá podnecuje emócie a stavia na svojej vlastnej estetike. Ak by sme u Chiariho hľadali spojitosť s tvorbou slovenských umelcov, museli by sme spomenúť Milana Adamčiaka, ktorého tvorba obsahuje podobné komunikačné kódy umeleckého vyjadrenia.

Kurátori: Laura Mondaldi, Milan Mazúr

Vernisáž: 16.5. o 17:00 h. za účasti hudobníčky a performerky Chiary Saccone

Sob 15. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.