O festivale

 

 

Vitajte na stránke Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj, ktorý od roku 2007 prináša v mesiaci júni to najlepšie z kultúry, umenia a životného štýlu Made in Italy.

Myšlienka festivalu sa zrodila zo spolupráce medzi najdôležitejšími talianskymi subjektami pôsobiacimi na Slovensku - Talianskym veľvyslanectvom, Talianskym kultúrnym inštitútom a Taliansko - slovenskou obchodnou komorou, ale nemohla by existovať a sa rozvíjať bez podpory mnohých talianskych podnikateľských subjektov a významných slovenských kultúrnych inštitúcií. (Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenské národné divadlo, Ministerstvo kultúry, Slovenský filmový ústav, Považská galéria umenia, Galéria mesta Bratislavy, Slovenské národné múzeum, Kino Lumiere a mnohé iné).

Festival od svojho vzniku navštívili veľké osobnosti z rôznych oblastí talianskeho umenia a kultúry (filmoví režiséri Marco Bellocchio a Marco Risi, hudobníci Paolo Fresu, Roberto Cacciapaglia, Antonella Ruggiero, skupina Avion Travel, výtvarní umelci Emilio Isgrò a Vedovamazzei, spisovatelia Paolo Giordano, Claudio Magris a Dacia Maraini, herec Enrico Lo Verso, či architekt Paolo Portoghesi). Históriu festivalu tvorí množstvo zaujímavých koncertov, výstav (50 rokov talianskej módy, Taliansky dizajn – Vynaliezavosť a krása, Svicolando – Pocta Vicovi Magistrettimu, Futuristické kresby: 100 rokov futurizmus, Dvadsať v jednej, dvadsať krajov v jednom Taliansku, Viva Italia! Talianske umenie 20. a 21. storočia, Talianska maľba 16. – 18. storočia, Talianska krajina vo fotografii, autorské výstavy: Umberto Mastroianni, Roberto Malquori, Gianni Bertini, Giuseppe Chiari a Emilio Isgrò) a niekoľko výnimočných divadelných predstavení (Emma Dante: Zodratá z kože, Roberto Latini: Pieseň piesní). Svoje pevné miesto má aj tematická filmová prehliadka Cinevitaj, ktorá je súčasťou projektu talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Fare il cinema. Medzi obľúbené podujatia každoročne patrí oslava talianskeho vína Vino Vitaj a Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí.

Taliansky festival na Slovensku Dolce Vitaj je ojedinelým projektom, ktorý je vďaka svojej rôznorodosti tým najlepším vyjadrením priateľských vzťahov medzi Talianskom a Slovenskom.

Uto 7. Máj 2024

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.