Program festivalu

Výtvarné umenie

Lucia Marcucci

Lucia Marcucci: autorská výstava

26. May - 2. July 2022
Miesto: Považská galéria umenia
Adresa: M. R. Štefánika 996 , 01001 Žilina
Organizátori: IIC Bratislava
V spolupráci: Považská galéria umenia v Žiline
Vstup: Voľný
Lístky: V predaji tu

Lucia Marcucci (Florencia, 1933) sa objavila na alternatívnej umeleckej scéne už v šesťdesiatych rokoch. Štyrikrát sa zúčastnila na Bienále v Benátkach a jej diela nedávno tvorili veľkolepú kulisu prehliadky kolekcií Prêt-à-porter na Jar/Leto 2021 módneho domu Christian Dior.

Lucia Marcucci patrí medzi hlavné predstaviteľky hnutia Gruppo 70. Vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia s cieľom reagovať na masívny rozmach masmédií a priradiť slovu nový význam.

Novinové výstrižky so sloganmi a rôznymi obrazovými formami vytvárajú v Marcucciovej dielach silné posolstvá. Je to spôsob, akým umelkyňa pretvára skutočnosť, upozorňuje na postavenie žien, vzdoruje patriarchálnej spoločnosti, dožaduje sa slobody a mieru, poukazuje na nezmyselnosť vojen.

Významnú úlohu v jej umeleckej kariére zohrala okrem mnohých medzinárodných výstav aj možnosť opakovane vystavovať na Bienále v Benátkach (1972, 1978, 2009, 2011) na Kvadrienále v Ríme v roku 1986 a byť súčasťou projektov zastrešených takými kurátorskými menami ako Renato Barilli, Gillo Dorfles a Achille Bonito Oliva.

Jej Autoritratto (Perfection) sa dostal do zbierky autoportrétov Galérie Uffizi vo Florencii. Mnohé z jej diel tvoria súčasť významných zbierok umenia: Múzeum moderného a súčasného umenia MART v Trente a Roverete, Národná galéria moderného a súčasného umenia v Ríme, zbierka Imago Mundi Collection Luciana Benettona v Trevise, či Centrum moderného umenia Pecci v Prate.

Pre módny dom Dior umelkyňa pripravila inštaláciu Vetrata di poesia visiva, ktorá premenila miesto módnej prehliadky prêt-à-porter na majestátne pódium plné farieb a obrazov, navodzujúce posvätnú atmosféru gotických chrámov s farebnými vitrážami. V oknách súčasnosti z dielne Lucie Marcucci vedú vzájomný dialóg avantgardné koláže s ikonickými dielami z dejín umenia, od Giotta po Piera della Francesca, od Gergesa del la Tour po Cluada Moneta a vytvárajú asociácie, v ktorých sa umelec stáva ústredným bodom diskusie o novom feminizme a komunikácii uprostred digitálnej revolúcie. Dokonca aj na šatách niektorých modeliek sa objavili odkazy na diela Lucie Marcucci.

Výstava v Považskej galérii v Žiline bude jedným z kľúčových podujatí 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj a objavia sa na nej aj diela podobné tým z parížskej prehliadky módneho domu Dior.

Módna prehliadka Dior - video

 

Fri 14. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.