Program festivalu

Výtvarné umenie

Giorgio Distefano

Giorgio Distefano: Stredomorské stopy

17. Máj - 14. September 2024
Miesto: Považská galéria umenia v Žiline
Adresa: M. R. Štefánika 996, , 010 01 Žilina
Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave
V spolupráci: Považská galéria umenia v Žiline
Vstup: Voľný
Lístky: V predaji tu

Giorgio Distefano  sa narodil v roku 1972 v Raguse na Sicílii. Vyštudoval Akadémiu umení vo Florencii, kde aktuálne žije a tvorí.

Umelec vo svojej tvorbe experimentuje s olejovými farbami, štukami a akrylom na plátne, dreve, papieri a predovšetkým na modelových strihoch na šitie odevov, ktoré využíva tak, aby sa výpovedná sila predznačených geometrických tvarov stala východiskom pre zachytenie miest. Čaro geometrie prítomnej na podklade, či už v skrytej alebo zvýraznenej podobe, splýva s atmosférou maľby rozprestierajúcej sa v záhadnom labyrinte znakov, siahajúcom ku koreňom autorovej rodnej zeme, Stredomoria s jeho mnohorakými kultúrnymi podobami.  

Modelové strihy na papieri predstavujú pre umelca návrat k najsladším spomienkam na detstvo a starú mamu, ktorá ich ako krajčírka využívala pri šití odevov: preto Distefano považuje od jedenástich rokov modelové strihy spolu s plátnom za svoj najobľúbenejší podkladový materiál. 

Aktuálna výstava v Žiline má antologický charakter, zachytáva Distefanovu tvorbu v časovom oblúku a upriamuje pozornosť na projekty charakteristické pre isté vývojové fázy viacerých projektov (Tailoring, Mapy prežitia v Stredomorí, Svätí a ex voto, Bankety a Girlandy).

Po ukončení štúdia sa Giorgio Distefano niekoľko rokov venoval práci scénografa a kostýmového výtvarníka, spolupracoval s experimentálnymi divadelnými a tanečnými súbormi, aby nakoniec svoju snahu o sebavyjadrenie pretavil do maľby a práce s rôznymi výtvarnými technikami.  Vystavoval v mnohých verejných i súkromných galériách v Taliansku i v zahraničí. Za zmienku stoja  Zit-Dim Art Space di Tainan v  Taiwane; Múzeum byzantského umenia v gréckom Solúne, Phoenix Ancient City Museum di Fenghuang, Hunan v Číne; Európsky parlament v Bruseli, Belgicko, Tancujúci dom v Prahe, Art Hotel Zamość v Poľsku,  Agora|Z Palazzo Strozzi vo Florencii; KPMG v Miláne. 

V roku 2017 sa dostal medzi účastníkov medzinárodného projektu “Mladí umelci. Čína a Taliansko” v ART A.C. Múzeum v Pekingu.

Vernisáž štvrtok 16. mája 2024 o 17:00 hod

Pia 14. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.