Archív

Literatúra

Giuseppe Catozzella

Giuseppe Catozzella: Talianka

Str 21. Jún 2023
Čas: 17:30
Miesto: Panta Rhei, Aupark Bratislava
Adresa: Einsteinova Bratislava
Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave
V spolupráci: Inaque, Panta Rhei

Literárne stretnutie moderuje Hana Zavřelová

Mária Oliveriová, známa aj ako Ciccilla, sa narodila v Casole v kalábrijskej Sile vo veľmi chudobnej rodine. Z ulíc dediny vystupuje do hôr, ktoré sú divoké, niekedy temné, ale aj veľkorysé. Cesty, chodníčky si vybrala už ako mladé dievča, keď sa jej staršia sestra Tereza vrátila k rodine a vzala jej posteľ a strechu nad hlavou. A sú to cesty, po ktorých sa Mária vydáva bojovať po boku Pietra, zbojníka a rebela, a čoskoro sa stane prvou a jedinou ženou, ktorá povedie zbojnícku skupinu do boja.

Ciccilla trávi mladosť v lese, osvojuje si zákon slobody, číta prírodu, spoznáva hory, učí sa rozlišovať dobro od zla a nebojí sa bojovať, keď ide o city, aj keď ide o oveľa širší horizont nového ľudstva. Všetko jej ukazuje, že zakaždým môže začať odznova, vybojovať si svoju budúcnosť ako žena, ako revolucionárka, ako Talianka z národa, ktorý ešte neexistuje, ale možno sa rodí spolu s ňou.

Giuseppe Catozzella rekonštruuje príbeh Márie Oliveriovej v živom románe, mieša dokumenty a legendy, vykresľuje rodinnú a historickú drámu a evokuje epickú veľkoleposť takmer neznámej občianskej vojny vedenej vo víre vášne, krvi a nádeje.

Giuseppe Catozzella je taliansky spisovateľ. Je autorom viacerých literárnych žánrov vrátane divadelných hier, poviedok a románov a píše pre talianske denníky Repubblica a Espresso. Za román Nehovor mi, že sa bojíš získal cenu Premio Strega Giovani 2014. V čitateľskej ankete talianskeho denníka Repubblica sa Talianska stala knihou roka 2022, aktuálne sa podľa nej nakrúca televízny seriál.

Záznam z diskusie si môžete pozrieť tu: 

https://www.instagram.com/tv/Ctwq--gqaLq/?igshid=YmM0MjE2YWMzOA==

Sob 15. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.