Program festivalu

Výtvarné umenie / Film

Federico Fellini

Kniha snov

15. Júl - 5. August 2020
Čas: Od 02:00 do 02:00
Miesto: Kino Lumiere
Adresa: Špitálska , 81108 Bratislava
Organizátori: IIC Bratislava
V spolupráci: Kino Lumiere Bratislava

Vystavené kresby tvoria súčasť Knihy snov, denníka, ktorý si viedol Fellini od šesťdesiatych rokov až do roku 1990 na radu psychoanalytika Ernsta Bernharda. Počas tohto obdobia režisér dôsledne
dokumentoval formou obrázkov, poznámok a skíc svoje sny a nočné mory, alebo, ako ich nazýval on „ čarbanice, náhlivé a nesúrodé poznámky“. Ide o zaujímavú zhodu okolností, pri ktorej vznik diela podmienila analytická psychológia. Aj Carl Gustav Jung si viedol denník s neobyčajnými obrázkami a symbolickými kresbami, známy ako Liber Novus. Ten sa dostal na verejnosť až v roku 2009 a Fellini o ňom ani len netušil. 

Podobne ako každý z nás, aj Fellini sníval každú noc. Dokázal si však takmer vždy zapamätať, čo prežíval v snoch a keď práve nenakrúcal filmy, zatváral sa vo svojej izbe v byte na Corso d´Italia v Ríme a kreslil. Na krásnom papieri od Fabriana, ale aj na kadejakých kusoch papiera, vreckovkách, obrúskoch z reštaurácií. Kreslil ženy, mužov, zvieratá, rôzne objekty, čokoľvek. Bola to jeho zábavka a obohacoval ju ďalšími činnosťami ako boli pridávanie, prekrývanie, škrtanie, spájanie, lepenie a strihanie nožnicami, ktoré nazýval „spotvorovanie“ stránok. Výstava je teda ucelenou farebnou prechádzkou v nekonečných krajinách fantázie jedného génia, medzi obrázkami a slovami, ktoré pomáhajú pochopiť aspoň malú časť jeho intenzívnej tvorivej činnosti. 

Výstava sa okrem Bratislavy uskutočnila aj v Belehrade, Bogote, Canberre, Guatemale, Kodani, Detroite, Dháke, Rijeke, Ženeve, Haife, Helsinkách, Hongkongu, Káhire, Jakarte, Jerevane, Lime, Lyone, Lisabone, Los Angeles, Madride, Manague, Maskate, Miami, Montevideu, Nikózii, Osle, Rosariu, San Franciscu, Santiagu del Chile, Singapure, Taškente, Tirane, Tunise, Vlore, Varšave,
Wellingtone a Záhrebe. 

Pia 14. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.