Program festivalu

Film

Fare cinema 2022

13. Jún - 19. Jún 2022
Miesto: mymovies.it / italiana.esteri.it
Organizátori: MAECI, ANICA, ICE, Istituto Luce – Cinecittà, Italian Film Commissions, Talianska filmová akadémia
V spolupráci: IIC Bratislava

Talianske Ministerstvo zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce v spolupráci so zastupiteľskými orgánmi v zahraničí, spoločnosťou ANICA, ICE, Istituto Luce – Cinecittà, Italian Film Commissions a Talianskou filmovou akadémiou pripravili už po piaty raz virtuálnu filmovú prehliadku s cieľom upriamiť pozornosť na výkvet talianskej kinematografie a filmového priemyslu. 

Na webových stránkach https://italiana.esteri.it/italiana/ a https://www.mymovies.it/ sú v termíne od 13. do 19. júna prístupné dokumenty, rozhovory a krátke filmy v talianskom jazyku s anglickými titulkami venované renomovaným tvorcom i debutantom talianskej kinematografie.

Sono Gassman! Vittorio re della commedia [Volám sa Gassman! Vittorio, kráľ komédie]
Dokument režiséra Fabrizia Coralla ponúka portrét velikána talianskeho filmu Vittoria Gassmana pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. 
Na stránke italiana nájdete aj rozhovor s Gassmanovým synom, známym a obľúbeným hercom Alessandrom Gassmanom 

Italian screens - séria dokumentov - kandidátov na cenu David di Donatello 2022 v kategórii krátkych filmov:
(Talianska filmová akadémia a ANICA)

Maestrale
réžia: Nico Bonomolo, 2021, 10min. Krátky animovaný film rozpráva o ceste muža zmietanom medzi snom a skutočnosťou.

Pilgrims
réžia: Farnoosh Samadi e Ali Asgari, 2020, 16 min. Príbeh dvoch detí na ceste za hľadaním mamy.

L’ultimo spegne la luce
réžia: Tommaso Santambrogio, 2021, 19 min.
Notte romana
réžia: Valerio Ferrara, 2021, 12 min.  - Oba krátke filmy skúmajú komplikovanosť partnerských vzťahov, ktoré často podliehajú nedorozumeniam a problémom.

Diorama
réžia: Camilla Caré, 2021, 10 min.
Autorka skúma dynamiku rodinných vzťahov a ponúka dramatický príbeh rodiny uväznenej vo vlastných trápeniach.

Italian Renaissance - cyklus venovaný mladým začínajúcim tvorcom, ktorých talent si všimli filmoví kritici i členovia porôt na medzinárodných festivaloch. Prehliadka krátkometrážnych filmov piatich známych i menej známych režisérov ponúka odľahčený a širokospektrálny pohľad na súčasnosť, pestrú a ucelenú mozaiku sveta tvorenú veľmi originálnym i inovatívnym filmovým jazykom.

Tiger Boy - režisér Gabriele Mainetti upútal pozornosť divákov hneď svojím debutom Lo chiamavano Jeeg Robot [Volali ho Jeeq Robot] a následne aj filmom Freaks Out. Tiger boy je jeho šiesty krátkometrážny film

 Oggi gira così  - réžia: Sydney Sibilia, scenárista a režisér úspešnej trilógie Smetto quando voglio [Profesori zločinu]

Sugarlove - animovaný film režisérky Laury Luchetti získal v roku 2019 cenu Corto d'Argento za najlepší krátkometrážny animovaný film

Esca Viva - Režisérka Susanna Nicchiarelli je držiteľkou ceny “Nastro dell’Anno” 2021 za film Miss Marx.

Prehliadku uzavrie Il mio dovere di sposa, jeden z deviatich krátkych príbehov cyklu 9x10 Novanta, ktorý vznikol v roku 2014 pri príležitosti 90. výročia vzniku Istituto Luce. Autorom je medzinárodne uznávaný filmový tvorca Claudio Giovannesi, držiteľ ceny za najlepší scenár na Berlinale 2019 za film La paranza dei bambini [Pirane s detskou tvárou].

Rozhovory s režisérmi nájdete na stránke Italiana. Video rozhovory vedie Mario Sesti a vyrobila ich Fondazione Cinema per Roma.

 

Pia 14. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.