Program festivalu

Literatúra / Fotografia

[Ne]viditeľné námestia

10. Jún - 11. Júl 2021
Čas: Od 02:00 do 02:00
Miesto: Výstavná sála Univerzitnej knižnice
Adresa: Michalská 1 , 811 03 Bratislava
Organizátori: IIC Bratislava
V spolupráci: Univerzitná knižnica Bratislava, Maeci, Punctum

Toto nie je len fotografická výstava! Začítaj sa do textov autorov, ktorí vzdávajú hold svojmu mestu!

"Mimoriadna situácia vyhlásená na jar 2020 prevrátila naruby prakticky všetky aspekty nášho každodenného života. Z ničoho nič sme sa ocitli v stave vyčkávania a vylúčenia, a dotklo sa to aj miest, v ktorých sme dovtedy žili a trávili čas. „Taliansko je krajina stoviek námestí,“ píše Joseph Rykwert vo svojom príspevku k tejto výstave. Námestia, všeobecný symbol talianskej krásy, sa azda po prvýkrát v živote stávajú pre každého z nás imaginárnym miestom, v takejto podobe boli „videné“ len očami veľmajstrov, ktorí ich navrhovali, projektovali, realizovali a zdobili."  Kurátor výstavy Marco Delogu dokázal v čase lockdownu spojiť štyridsať umelcov - fotografov a spisovateľov - aby silou vlastných výrazových prostriedkov súbežne zachytili námestie, ktoré sa viaže k ich rodnému mestu, alebo k miestu, ktoré považujú za svoj nový domov. 

Cieľom tohto projektu bolo okrem iného „urobiť z núdze cnosť“, zvrátiť zložitú situáciu a poňať ju ako výhodu či príležitosť. [Ne]viditeľné námestia tak mapujú nielen samotné miesta, ale aj autorov. Svedčia o tom, že kultúra a krása našej krajiny existuje nielen v monumentálnych umeleckých a architektonických dielach, ale aj v literárnej tvorbe a fotografii a v jej rozsiahlej a sľubnej generačnej výmene.

Fotografi:  Olivo Barbieri, Jacopo Benassi, Luca Campigotto, Michele Cera, Giovanni Cocco, Alessandro Dandini, Eva Frapiccini, Claudia Gori, Alice Grassi, Stefano Graziani, Raffaela Mariniello, Daniele Molajoli, Luca Nostri, Margherita Nuti, Francesca Pompei, Flavio Scollo, Luca Spano, George Tatge e Paolo Ventura;

Spisovatelia: Edoardo Albinati, Carlo Carabba, Francesco Cataluccio, Liliana Cavani, Benedetta Cibrario, Marcello Fois, Giovanni Grasso, Helena Janeczek, Nicola Lagioia, Jhumpa Lahiri, Margherita Loy, Maurizio Maggiani, Valerio Magrelli, Salvatore Silvano Nigro, Clio Pizzingrilli, Elisabetta Rasy, Eduardo Savarese, Caterina Serra, Giorgio van Straten, Sandro Veronesi e Francesco Zanot.

“Vždy keď vstúpime na námestie, ocitneme sa uprostred rozhovoru," napísal vo svojej knihe Neviditeľné mestá Italo Calvino. Od nej sa odvíja koncepcia výstavy, ktorá sa stáva dialógom medzi obrazom a slovom, vychýrenými autormi a debutantmi, medzi menej známymi mestami a ikonami talianskej kultúry. Dialógom medzi obnaženou architektúrou a novou formou spolužitia, ktoré stojí za zamyslenie. 

[Ne]viditeľné námestia vznikli z iniciatívy talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce na jar 2020.

Pia 14. Feb 2020

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.