Archív

Výtvarné umenie

Mimmo Rotella

Mimmo Rotella - autorská výstava

21. Apríl - 18. September 2023
Miesto: Bratislavský hrad, 3. posch.
Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút vv Bratislave
V spolupráci: Slovenské národné múzeum - Historické múzeum, Fritelli Arte Contemporanea - Firenze

Mimmo Rotella (Catanzaro, 1918 – Miláno, 2006) patril medzi najvýznamnejších talianskych umelcov 20. storočia. Preslávil sa najmä svojimi dekolážami, ktorými reagoval na rastúci blahobyt, konzum a vplyv médií v povojnovom období.  Vo svojej tvorbe sa hlásil k umeleckým hnutiam nový realizmus a popart.

Experimentovanie s ikonickými filmovými plagátmi postŕhanými z pouličných múrov mu prinieslo uznanie kritikov, zberateľov i majiteľov galérií. 

„Strhávanie plagátov z múrov vnímam ako pomstu, ako protest proti spoločnosti, ktorú prešla chuť na veľkolepé zmeny a transformácie. Naliepam plagáty a potom ich strhávam, rodia sa tak nové nepredvídateľné formy. Na znak tohto protestu som sa vzdal maliarskeho stojana. Keby som mal Samsonovu silu, nalepil by som Španielske námestie ponorené do mäkkých jesenných farieb na belvedér Gianicolo za červeného súmraku. Poviete si: ,Len odvádza pozornosť, nech nám radšej vysvetlí význam svojich nezrozumiteľných diel.ʻ Dobre teda, je to proces; proces hľadania, ktorý sa však nevzťahuje na estetiku, ale na nepredvídateľnosť, na samotné nálady materiálu. (…) Strhávam plagáty – najskôr z múrov, následne z podkladovej plochy obrazu. Koľko len chutí, fantázie, ale aj stretov záujmov sa v nej nahromadí a premelie od prvého strhnutého fragmentu po posledný. Nejde o abstraktné, vzájomne sa prepletajúce farby, ale o farby s vlastnou šťavou, vlastnou dušou; farby prekypujúce životodarnou silou.“

Výstavu ikonických diel talianskeho umelca Mimma Rotellu si môžete pozrieť na Bratislavskom hrade od 21. 4. do 18. 9. 2023. Pripravil ju Taliansky kultúrny inštitút v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom v rámci Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce vitaj.  
 

Sob 15. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.