Archív

Literatúra

Nicola Lagioia

Nicola Lagioia: Krutosť

Str 16. Jún 2021
Čas: 20:00
Miesto: online: YouTube a Facebook IIC
Organizátori: IIC Bratislava
V spolupráci: Vydavateľstvo Inaque, Kníhkupectvo Martinus

Nicola Lagioia v  (online) rozhovore s Andreom De Lucom. 

Nicola Lagioia (Bari, 1973) je významný taliansky spisovateľ, držiteľ prestížnej literárnej ceny Premio Strega.  Autor je výkonným riaditeľom knižného veľtrhu Salone del Libro v Turíne,  riadi Nichel, edíciu talianskej literatúry vydavateľstva Minimum fax a je členom výberovej komisie Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach. Má svoju kultúrnu rubriku na rozhlasovej stanici Radio3 a pravidelne prispieva do mnohých novín a časopisov. Vydal romány Tre sistemi per sbarazzarsi di Tolstoj (Minimum fax, 2001), Occidente per principianti (Einaudi, 2004), Riportando tutto a casa (Einaudi, 2009). Za román Krutosť (La ferocia, Einaudi, 2014), ktorý vyšiel v decembri 2020 vo Vydavateľstve Inaque, získal najprestížnejšie talianske ocenenie Premio Strega. Jeho najnovší román La città dei vivi (Einaudi, 2020) sa stal v krátkom čase bestsellerom a prehlásili ho za jeden z najpozoruhodnejších literárnych počinov  roka. Román bol opäť nominovaný na Premio Strega, autor však túto nomináciu odmietol. 

Jednej horúcej jarnej noci objavia v blízkosti diaľnice mŕtvu mladú ženu. Clara Salvemini je najstaršou dcérou vplyvného podnikateľa v stavebníctve. Jej smrť označia za samovraždu. Je to naozaj pravda? Čo spája Claru s obchodmi jej otca?

Vily zbohatlíkov na periférii mesta Bari, ťažkosti, ktoré prináša rýchly spoločenský a sociálny vzostup, zbierka nezabudnuteľných postáv, napäté vzťahy v rodine na pomedzí medzi leskom bohatstva a hrozbou skazy. Lagioia využíva formy noir, gotického románu, či rodinnej ságy, Rozprávanie plynúce v hutnom rytme, s plejádou postáv a pohľadov, ktoré neustále posúvajú dej príbehu, vytvára z Krutosti veľkú drámu súčasnosti.

Andrea De Luca je docentom talianskej literatúry, niekoľko rokov učil na Katedre romanistiky Univerzity Komenského v Bratislave a bol súčasťou tímu Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave. V súčasnosti vyučuje taliansky jazyk v Bruseli. Svoju doktorantskú prácu o koreňoch kriminálneho románu v Taliansku spracoval do knižnej podoby a tá vyšla vo Vydavateľstve Marsilio pod názvom Veda, smrť, duchovia (La scienza, la morte, gli spiriti, Marsilio, 2019).

V taliančine so slovenskými titulkami.

Sob 15. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.