Program festivalu

Hudba

Stefano Torre: spev, gitara, bouzouki; Filippo Renna: spev, perkusie; Andrea Dall’Olio: spev, husle

Domo Emigrantes

Pod 27. Máj 2024
Čas: 20:00
Miesto: Kapucínsky kostol
Adresa: Župné nám. 10 , 81103 Bratislava
Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave
V spolupráci: Bratia Kapucíni v Bratislave
Vstup: vstup voľný

Etno kapela Domo Emigrantes vznikla v roku 2009 s úmyslom propagovať hudobné dedičstvo talianskeho Juhu, čoho výsledkom je hudba, ktorá v mnohom čerpá aj z tradícií iných národov. 
Vyznačuje sa neustálou zmenou atmosféry a hudobného tempa, rytmickými pasážami, ktoré svedčia o majstrovskej technike interpretov a bohatstve kompozičných nápadov.  Emočným nábojom, ktorý dokáže strhnúť publikum v najrôznejších kútoch sveta, či už ide o folkových nadšencov alebo poslucháčov očarených rytmickou a slnkom prežiarenou hudbou stredomoria.

V roku 2011 kapele vyšiel prvý album Domo Emigrantes. Za svoj druhý album Kolymbetra získala v roku 2015 cenu na Indie Acoustic Project Awards za najlepší album roka v kategórii World Music. V roku 2017 ivychádza album Aquai, ktorý taliansky ochranný zväz autorov SIAE ocenil v kategórii Novinky.

Domo Emigrantes je držiteľom dvoch významných talianskych cien z roku 2016 v oblasti World Music (Premio Folkest e Premio Andrea Parodi), koncertovalo po celom svete a predviedlo sa aj na takých pódiách ako Istanbul Music Festival (2015), Los Angeles Warner Bros Studios (2016), Castello Sforzesco a Milano (2017), Amsterdam Concertgebouw (2018), Het Lindeboom Festival (2019) či ’Expo Dubai v roku 2020. V roku 2022 zvíťazilo na nemeckom folkovom festivale Folk Herbst. V roku 2023 vystúpili v Miláne po boku Natalie Merchant, legendárnej americkej speváčky skupiny 10 000 Maniacs, počas koncertu v rámci svetového turné „Keep your Courage“. Podujatie bolo organizované v spolupráci s Nadáciou Prada.

Stefano Torre, spevák a multiinštrumentalista, pokračuje v rodinnej hudobnej tradícii, pochádza zo Sicílie a je vášnivý obdivovateľ etno  a ľudovej hudby.Neustále sa zdokonaľuje v hre na viacerých nástrojoch – gitare, mandolíne, sicílskom friscalettu, atď. Vyštudoval hru na klasickej gitare na Istituto Musicale Vittadini v Pavii. Na hudobnej škole v Lodi vyučuje hru na klasickej gitare a hru na ľudové nástroje. Od roku 1998 koncertuje po Európe a Spojených štátoch amerických vďaka spolupráci s mnohými európskymi a juhoamerickými hudobníkmi.

Filippo Renna, perkusionista a pesničkár, bol odmalička fascinovaný rytmami Salenta, kde vyrastal. Naučil sa hrať na tamburu, ovláda hudobnú techniku tanca Pizzica. Zo spolupráce s folkovými skupinami z Apúlie (Terre Neure, Rumasuje) sa zrodila jeho túžba pretvárať hudobnú tradíciu, vytvárať nové aranžmány a komponovať skladby vychádzajúce z odvekých zvykov ľudí žijúcich na dedinách a mestách.

Andrea Dall’Olio, pochádza z Lecco, k hudbe ho priviedli kurzy hry na elektrickom organe pod vedením maestra Sergia Todeschiniho. Ten sa stal aj jeho husľovým pedagógom. Vyštudoval Konzervatórium Giuseppe Verdiho v Miláne a následne pokračoval v štúdiu pod dohľadom maestra Claudia Mondiniho. Zúčastňoval sa na zdokonaľovacích kurzoch vedených Francescom De Angelis a Francescom Manarom. Ako profesionálny hráč spolupracuje s Akadémiou La Scala v Miláne, s ktorou vystupoval v najprestížnejších talianskych divadlách ako La Fenice v Benátkach, Veľkom divadle v Bresci, v milánskej La Scale a pod taktovkou takých dirigentov ako Yuri Temirkanov, Daniele Gatti či Gianandrea Noseda. Od roku 2015 hrá v orchestri Antonio Vivaldi. Jeho repertoár prekračuje hranice žánrov, prechádza od klasickej hudby k blues, od džezu k folku.

Pizzica di San Vito

https://www.youtube.com/watch?v=D9qBA9jujVk

Pizzica di Torchiarolo

https://www.youtube.com/watch?v=WDc8uXWt7pg

Leucade

https://www.youtube.com/watch?v=PCYqUT_Y4Ao

Pia 14. Feb 2020
Podobné podujatia
Hudba Spiritual Front Dátum: štv 13. Jún 2024 Čas: 19:00 Miesto: Veľká sála Slovenského rozhlasu

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.