Program festivalu

Hudba

Luca Ciarla

Luca Ciarla solOrkestra

Pia 17. Jún 2022
Čas: 19:00
Miesto: Koncertná sieň Klarisky
Adresa: Klariská 1 , 81101 Bratislava
Organizátori: IIC Bratislava
V spolupráci: BKIS

Husľový alchymista Luca Ciarla tvorí hudbu slučkovým pedálom, hlasom a rôznymi hračkárskymi nástrojmi. Celú partitúru svojho orchestra predvádza sólovo pred očami poslucháčov, ktorí pri pohľade na hrajúce husle počujú zvuk gitary, violončela či perkusií. V tomto imaginatívnom hudobnom svete Luca spieva, píska, imituje rôzne nástroje a pridáva nové improvizácie; hudba sa neustále vyvíja a mení sa na fascinujúci  jednočlenný orchester. Program pozostáva z originálnch kompozícií presiaknutých stredomorskou atmosférou s minimalistickým nádychom,  ktorých nezvyčajné aranžmány vychádzajú z talianskej ľudovej tradície. 

"... v magickom akustickom zvádzaní každý dokáže rozoznať rozličné hudobné vplyvy, od neviazaného etna až po najvycibrenejší jazz." 
Il Fatto Quotidiano

Luca Ciarla je mimoriadne tvorivý a nepredvídateľný huslista, s neuveriteľnou ľahkosťou sa pohybuje na pomedzí viacerých žánrov v snahe vytýčiť si vlastnú inovatívnu cestu. Jeho magické akustické zvádzanie sa vyznačuje dokonalou harmóniou  medzi kompozíciou a improvizáciou, tradičnou a súčasnou hudbou.  Vyznačuje sa svojským nezameniteľným štýlom, ktorý ho priviedol k úspešnému účinkovaniu na mnohých festivaloch a v mekkách jazzu, klasickej a svetovej hudby takmer v 70 krajinách sveta; od Montrealského jazzového festivalu po Performing Arts Center v Hong Kongu, od Celtic Connections v Škótsku po festival Villa-Lobos v Rio de Janeiro, od Melbournského jazzového festivalu po Auditorium Parco della Musica v Ríme. V roku 2015 bol so svojím kvartetom hosťom Bratislavských jazzových dní.

"... jeden z najzaujímavejších huslistov na medzinárodnej scéne súčasnosti, schopný pohybovať sa medzi rôznymi žánrami a zvukmi bez toho, aby sa vychýlil z osi svojho nezameniteľného štýlu." 
La Repubblica

V roku 1993 ukončil na konzervatóriu štúdium hry na husle a ďalej sa vzdelával na hudobných akadémiách vo Fiesole a Saluzzo. V roku 1996 sa presťahoval do USA a pokračoval v štúdiu džezu s Davidom Bakerom na Indiana University v Bloomingtone. Neskôr si urobil doktorát na Univerzite v Arizone, kde niekoľko rokov vyučoval hru na husle a improvizáciu. Je laureátom mnohých hudobných súťaží v Taliansku aj v zahraničí, spolupracoval s významnými umelcami ako sú Greg Cohen, Chris Jarrett, Daniele Sepe, Joshua Bell, Daniele Sepe, Danilo Rea, Luciano Berio, Fabrizio Bosso.

 

Pia 14. Feb 2020
Podobné podujatia
Hudba Spiritual Front Dátum: štv 13. Jún 2024 Čas: 19:00 Miesto: Veľká sála Slovenského rozhlasu

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.