Archív

Výtvarné umenie

Luca Matti

Luca Matti – Proroctvá pre lepší svet

1. Jún - 29. Jún 2020
Čas: Od 02:00 do 02:00
Miesto: Kabinet
Adresa: Račianska 22/a , 83102 Bratislava
Organizátori: IIC Bratislava
V spolupráci: Kabinet

Autorská výstava. 

V tomto období, keď svet ovláda pandémia Covid-19, Taliansky kultúrny inštitút sa spojil s Lucom Mattim, umelcom, ktorý podobne ako všetci ostatní v Taliansku zostal dva mesiace uzavretý vo svojom ateliéri. V čase izolácie Luca Matti pokračoval vo svojej tvorbe, obklopený obrazmi a ostatnými dielami reprezentujúcimi situáciu, ktorú práve prežívame. Zobrazoval neúmerne rastúce metropoly spôsobujúce problémy, ktorým ľudstvo čelí v roku 2020.

Mattiho jazyk je ekologický a prorocký, jeho mestá sú plné ľahostajných cudzincov, gniavených neúnosnými povinnosťami a požiadavkami ako vo svete podľa Georgea Orwella.

Umelec dokázal toto všetko zobraziť príjemne a esteticky, so štipkou nádeje vynárajúcou sa z hlbín. Matti prostredníctvom umenia konfrontuje seriózne a vážne témy, ktoré dokáže zobraziť jednoducho a objektívne.

Možno povedať, že je umelcom mnohých foriem. Dlhú dobu sa zaoberal komiksami, ilustráciami a grafikou, pričom spolupracoval s viacerými vydavateľstvami a časopismi.

Od roku 1988 sa venuje maľbe a tvorbe skulptúr. Využíva PVC rúry a gumové plášte.

Jeho tvorba sa sústreďuje predovšetkým na vzťah medzi ľuďmi a mestami. Používa dve farby: čiernu a bielu. Jeho svet nepozná hranice medzi obrázkom, rytinou, maľbou, video animáciou a sochárstvom. Jednotlivé jazyky sa navzájom ovplyvňujú a infikujú, až sa zrodí svet skladajúci sa z príbehov, sugescií a snov.

Mattiho diela sa nachádzajú vo významných súkromných a verejných zbierkach, ako je napr. zbierka Farnesina Esperimenta, vystavená v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí v Ríme.

V roku 2016 bol Luca Matti jedným z držiteľov ceny Maľba VÚB banka (skupina Intesa Sanpaolo), ktorou banka každoročne oceňuje najlepších mladých umelcov.

 

Sob 15. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.