Archív

Literatúra

Luca De Santis, Sara Colaone, Beatrice Salvioni

Talianski autori na Brak-u

Sob 3. Jún 2023
Čas: 17:00
Miesto: Nová Cvernovka
Adresa: Račianska ul. Bratislava
Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave
V spolupráci: Brak, Literárna bašta

Vďaka spolupráci s literárnym festivalom Brak zavítajú do Bratislavy traja talianski spisovatelia, aby sa v priestoroch Novej cvernovky stretli so slovenskými čitateľmi. 

3.6. 17:00 hod.
Luca De Santis a Sara Colaone 
Moderuje: Marek Hudec

Grafický  román V Taliansku sú iba praví chlapi vyšiel v roku 2022 vo vydavateľstve Brak v preklade Miroslavy Vallovej. V Taliansku získal v roku 2009 prestížnu Cenu Attilia Micheluzziho za najlepší komiks. Rasové zákony fašistického Talianska neuvádzali opatrenia proti homosexuálom: podľa Mussoliniho to nebolo potrebné, pretože v Taliansku boli len praví muži. Realita bola celkom iná. V rokoch 1938 až 1943 bolo veľa talianskych gejov poslaných do vyhnanstva na Tremitské ostrovy. Takmer tristo mladých homosexuálov tak bolo vytrhnutých z vlastných životov a boli označení za nepriateľov vlasti. O päťdesiat rokov neskôr sa dokumentarista Rocco vydal po stopách bývalého vyhnanca Antonia. Avšak narazil na neochotu hovoriť, strach z otvárania rán a horkosť starých krívd.

3.6. 19:00 hod.
Moderuje: Andrea Makýšová Volárová

Beatrice Salvioni svojou literárnou prvotinou Špina zaujala natoľko, že práva na preklad boli predané do viac ako tridsiatich krajín a mnohé preklady vyšli v marci tohto roku súčasne s talianskym vydaním. Na Slovensku knihu vydala Literárna bašta v preklade Evy Mesárovej.  Dej románu sa odohráva v Monze v roku 1935. 
Francesca každý deň z mosta pozoruje dievča, ktoré sa hrá pri rieke s dvomi chlapcami. V meste ju volajú Špina, je vraj prekliata a prináša nešťastie. Francesca, ktorá pochádza z buržoáznej rodiny, obdivuje jej voľnosť. Uprostred severného Talianska, kde vládne fašizmus a silná mužská ruka, spojí dve celkom odlišné hrdinky nečakané priateľstvo, s ktorým nik nesúhlasí. Tvárou v tvár zneužívaniu a pokrytectvu sa Francesca od svojej novej priateľky učí, aké je dôležité nemlčať a neposlúchať. Spoločne musia čeliť každodenným nástrahám provinčného dospievania, aby napokon obstáli v rozhodujúcej skúške ich puta a dokázali odporovať násiliu a krutosti.

 

Sob 15. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.