Archív

Výtvarné umenie / Design/Architektúra

Aldo Rossi

Aldo Rossi – Kresby a Projekty

24. Jún - 5. December 2021
Čas: Od 02:00 do 01:00
Miesto: Slovenské národné múzeum
Adresa: Vajanského nábr. 2 , 811 02 Bratislava
Organizátori: IIC Bratislava
V spolupráci: Fondazione Aldo Rossi, Slovenské národné múzeum, Museo Alessi

Aldo Rossi patril medzi najväčších predstaviteľov súčasnej architektúry, ktorý ako prvý Talian získal v roku 1990 prestížnu Pritzkerovu cenu za architektúru. O osem rokov neskôr ho nasledoval Renzo Piano. Výstava v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave sa koná pri príležitosti 90. výročia jeho narodenia a je veľkolepou prehliadkou originálnych kresieb, z ktorých mnohé neboli nikdy publikované. Návštevníkom predstavuje Rossiho nevyčerpateľnú kreativitu, mimoriadne umelecké schopnosti a najúspešnejšie projekty. Medzi vystavenými exponátmi nebudú chýbať ani dva veľkorozmerné prototypy kávovarov “La Cupola” a “La Conica”, pochádzajúce z Múzea Alessi v Omegne, ktoré sa doteraz vyrábajú a sú veľmi obľúbené medzi milovníkmi kávy a talianskeho dizajnu.

Aldo Rossi (Miláno, 1931 – 1997) začal svoju profesionálnu dráhu v roku 1956 v ateliéri Ignazia Gardellu. Neskôr sa presunul do štúdia Marca Zanusa. V roku 1963 začal vyučovať, najskôr ako asistent Lodovica Quaroniho (1963) na Škole urbanizmu v Arezze, potom sa stal asistentom Carla Aymonina na Inštitúte architektúry v Benátkach. V roku 1965 ho vymenovali za profesora na Polytechnickej Univerzite v Miláne a o rok neskôr vydal publikáciu Architektúra mesta, ktorá sa stala klasikou vo svojom obore.

Jeho profesionálna aktivita sa na začiatku sústreďovala na teóriu architektúry a zásahy do stavieb. Zaznamenala kvalitatívny krok vpred v okamihu, keď ho Carlo Aymonino poveril realizáciou časti komplexu Monte Amiata v štvrti Gallaratese v Miláne. V roku 1971 vyhral súťaž na projekt rozšírenia cintorína San Cataldo v Modene, ktorý mu získal medzinárodnú slávu. V publikácii Manfreda Tafuriho a Francesca Dal Coa, vydanej o päť rokov neskôr, mu patrila záverečná časť.

V roku 1983 viedol sektor architektúry na Bienále v Benátkach.

Zomrel v Miláne na následky automobilovej nehody v roku 1997.

Vďaka svojej metafyzickej poézii, kultu geometrie a spomienok na minulosť, ktorý vyznával, patril medzi najväčších inovátorov súčasnej architektúry.

V roku 2005 na podnet dedičov Very a Fausta Rossiho vznikla Nadácia Alda Rossiho. Jej cieľom je zhromažďovať, ochraňovať a šíriť krásu a bohatstvo Rossiho diela.

Z bohatej tvorby Alda Rossiho bude možné na výstave vidieť nasledovné projekty:

- Múzeum Bonnefanten v Maastrichte, Holandsko, 1995

- Rozšírenie letiska Linate v Miláne, Taliansko, 1993

- Pamätník talianskeho prezidenta Sandra Pertiniho v Miláne, Taliansko, 1990

- Hotelový komplex s reštauráciou vo Fukuoke, Japonsko, 1989

- Divadlo Carlo Felice v Janove, Taliansko, 1989

- Bytový a obchodný komplex v Berlíne, Nemecko, 1995

- Divadlo Sveta v Benátkach, Taliansko, 1979

- Cintorín San Cataldo v Modene, Taliansko, 1978

Bratislavská expozícia prinesie predovšetkým kresby a projekty z obdobia rokov 1980-1997 a nasleduje po jeho autorskej výstave v Múzeu súčasného umenia a architektúry MAXXI v Ríme. Patrí medzi prvé vo východnej Európe venované veľkému umelcovi, ktorý ako prvý Talian získal v roku 1990 prestížnu Pritzkerovu cenu za architektúru. O osem rokov neskôr ho nasledoval Renzo Piano.

Medzi exponátmi vystavenými v Slovenskom národnom múzeu nebudú chýbať ani dva veľkorozmerné prototypy kávovarov “Kupola” a “Kužeľ”, pochádzajúce z Múzea Alessi v Omegne, ktoré sa doteraz vyrábajú a sú veľmi obľúbené medzi milovníkmi kávy a talianskeho dizajnu.

Výstava “Aldo Rossi – Kresby a projekty” patrí medzi najvýznamnejšie podujatia 14. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj.

Sob 15. Feb 2020
Podobné podujatia

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.